Hrabušice - Podlesok - Suchá Belá - Kláštorisko - Letanovský mlyn - Letanovce

24.02.2020 16:10

V nedeľu 23.2.2020 sme opäť podnikli túru v Slovenskom raji. Tentokrát bolo našim cieľom zdolať Kláštornú roklinu. Naša trasa začínala z Hrabušíc, z mýta, kde sme sa najprv museli dostať autobusom, ktorý vyrážal z rázcestia Letanoviec o 8.40.

                O 9.00 sme už pochodovali smerom k Podlesku, tentoraz v zložení Igor Kubičár, Róbert Kubičár, Marcel Šterbák a Tomáš Novotný. Absolvovaním tejto rokliny po mne a Marcelovi splnili podmienky pre získanie turistického odznaku  KST – Zimný prechod roklinami Slov. raja 2020 - aj Robo a Tomáš. Ja a Marcel sme túto podmienku splnili už pred dvomi týždňami, keď sme absolvovali 5 roklinu v Slovenskom raji, ktorou bol pre nás Veľký Sokol. Táto bola už pre nás šiesta a pre získanie odznaku bolo potrebné do konca februára prejsť 5 roklín.

                Na tento deň malo byť popoludní na našom území daždivo, čo sa napokon aj potvrdilo. Hrali sme tak trochu boj s časom, či sa stihneme vrátiť domov ešte pred dažďom. Podarilo sa nám to. Do Letanoviec sme sa dostali už o 13:30.

                Počasie bolo opäť pre nás priaznivé, i keď počas našej cesty na Podlesok sa trocha rozfúkalo. My sme sa však stratili v útrobách rokliny a vetru sme sa tak vyhli. Do rokliny sme vstupovali v čase 9:25. Neboli sme jediný turisti, ktorí sa o tomto čase vybrali do Suchej Belej. Počas našej cesty sme sa totiž „predbiehali“ ešte s dvojicou mladých chlapcov vo veku 20-30 rokov.

                Musím povedať, že minimálne do polovice rokliny, ak nie do tri štvrte, nám vôbec nič nepripomínalo, že je 23. februára. Len kde-tu sa našli kúsky neroztopeného ľadu, no a teplota bola do 8°C (takú vykazoval teplomer na Rumanovej chate). Na trošku súvislejšie oblasti so snehom sme narazili až v závere rokliny, no ale ani tu sa nedá hovoriť o nejakej snehovej pokrývke. Boli to len určité miesta s ešte neroztopeným snehom. A tak „mačky“ ani neboli potrebné. Cez roklinu sme prešli celkom pohodlne. Bolo len jediné miesto, kde sme mali trošku problémy prejsť po zľadovatelom teréne. So vzájomnou pomocou sme to však hravo zvládli.

                V závere Suchej Belej sme sa občerstvili – troška najedli a napili – na a kráčali ďalej na Kláštorisko, kde sme dorazili o 12:15. Tam sme už len dopili naše zásoby čaju, a mohli sme pokračovať v návrate do Letanoviec. Vracali sme sa po starom známom „novom chodníku“, teda po červenej značke. Počas cesty dole z Kláštoriska po snehu neboli ani stopy a tak sme si pokojne a pohodlne mohli kráčať dole. O 13:00 sme už boli dole pri Kartuziánskom moste. Čakala nás už len ceste z lesa po našej novej asfaltovej „diaľnici“ do dediny.

                Hoci to vyzeralo s účasťou na dnešnej túre všelijako, som rád že sme boli aspoň štyria. Zúčastnilo by sa nás aj viac, bohužiaľ niektorým stála v ceste chrípka. Ja som sa je tiež len tak-tak vyhol a nedovolil minulý týždeň sa jej naplno prejaviť.

                Teším sa na naše ďalšie potulky. Kam budú naše najbližšie kroky viesť, zatiaľ presne nevieme, ale misia - aspoň 5 roklín v Slovenskom raji - je pre nás štyroch splnená!!!

                Na fotke dole si môžete pozrieť štatistické údaje, ktoré boli zaznamenané na mojom telefóne aplikáciou Locus.

                                                                                                                                                                                                               IK

© 2012 Všetky práva vyhradené.

Vytvorte si web stránku zdarma!Webnode